Jedním z cílů zářijového výletu pro rodiny se školou povinnými dětmi může být skanzen v Přerově nad Labem. Kde v objektu bývalé bednárny lze navštívit venkovskou školu. Ve které zůstaly zachovány třídy v původní podobě. Včetně jmenného seznamu žáků, kteří ji navštěvovali. Nejen katedra, ale i lavice a řada školních pomůcek překvapí svoji řemeslnou dokonalostí. Z konce osmnáctého století lze rovněž navštívit zachovalý objekt školy v areálu Valašského muzea v přírodě. Ve Valašské dědině. V níž je možné nahlédnout i do příbytku, ve kterých žáci i pan učitel bydleli. Zažít kulturní zážitek je možné i v jednotřídní obecné škole, s dobovým kabinetem a učebnou, ve Velkých Karlovicích. Kde je možné absolvovat i přezkoušení před tabulí, náležitě oceněnou tamním průvodcem, v roli pana učitele.
Muzeum Jana Amose Komenského, které lze navštívit na zámku v Přerově, nabízí rovněž prohlídku několika školních tříd. A to dokonce už ze 17. století. A rovněž třídu i vybavení kabinetu měšťanské školy z doby Rakousko – Uherska. Zachována v původním stavu tu návštěvníky zve k prohlídce učebna z doby 1. republiky a vybavena originálním nábytkem zůstala i malotřídní národní škola z 50. let dvacátého století. Ve které nechybí, kromě učebnic a pomůcek i neobvyklé exponáty na stěnách. Jsou to nejen oslavná hesla, poplatná té době. Ale i portréty tehdejších státníků.
Pro všechny milovníky slavné české spisovatelky Boženy Němcové je určen výlet do České Skalice. Barunčina škola, místo, které navštěvovala v letech 1826 – 1833, je dochováno do dnešních dnů v tehdejší podobě. Roubená budova, ve které jsou třídy vybaveny původními lavicemi, ve kterých později sedávali i Barunčini sourozenci, dodnes dýchá atmosférou počátku devatenáctého století. Babiččino údolí, které stojí určitě za prohlídku také, všechny milovníky literárního díla – knihy Babička – přenese na Staré Bělidlo, zámku Ratibořice, Pohádkového kuželníku až k sousoší babičky s dětmi. Rudrovu mlýnu.