Koncovek osvětlovací techniky se vyrábí několik desítek typů. Vyznat se v nich již vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. Tím nejrozšířenějším, který lidstvo provází již téměř půl druhého století, je slavný Edisonův závit. Snadno se s ním pracuje, je stabilní a zvládne udržet řadu let světelný zdroj v objímce i bez dotahování. Kromě nejčastějšího E27 se vyrábí ještě čtyři další modifikace:
E40
Edisonův závit se nezastavil pouze na svém nejrozšířenějším průměru 27 mm, ale rozšířil svou řadu i o další modely. Největším průměrem je bezesporu E40, tedy 40 mm. Pro svou enormní velikost je přezdíván jako „Goliáš“ a setkáme se s ním především u nízkotlakých i vysokotlakých výbojek . V minulosti byl také rozšířeným typem u vláknových žárovek s velkým příkonem 2 KW, s těmi dnes již prakticky nepřijdeme do styku. Největší objem tvoří u průmyslového a veřejného osvětlení, pro osvětlování sportovišť, silnic a dálnic, železničních koridorů atp.
E14
Průměr závitu 14 mm přiměl některé tvůrce k tomu přezdívat tato svítidla jako „miňonka“. Název se ujal již v polovině minulého století a prodejci i výrobci s ním operují dodnes. S úspěchem se využívá především u LED diodových světelných zdrojů v mnoha modifikacích. Nejčastěji to jsou žárovky tvaru vodních kapek nebo voskových svíček do nástěnných a stolních lampiček, ale i žárovky směrových reflektorů, stropních svítidel nebo dekoračního osvětlení.
E10
Dnes je tento typ tak trochu v ústraní, ale přece jen je stále platným a jeho výroba se nepozastavila. Nejčastěji jej budete mít před sebou v období Vánoc, bývá součástí vánoční výzdoby, především do série zapojené soustavy žárovek na vánočním stromku a v bytových dekoracích. Využívá se i pro malé žárovičky v bateriových kapesních svítilnách.
E5.5
Titěrný průměr 5,5 mm Edisonova závitu je přezdíván jako „Trpaslíček“. Takto drobné žárovičky využívají především modeláři pro signalizaci a osvětlení interiérů modelů ze dřeva a z plastu. Žárovičky se napájí zpravidla nízkým napětím 1,5V a 6V, případně 12 V.