1) co nejméně odpadu – ano, vytvářejte co nejméně odpadu. Omezte igelitové sáčky (lehce jdou nahradit síťovanými nebo látkovými) a igelitové nákupní tašky. Pokud to jde, nakupujte bez obalu. Vzniklý odpad důkladně třiďte a kompostujte.

2) šetřete energií – co nejvíce využívejte denní světlo. Ráno roztáhněte žaluzie, závěsy, psací stůl umístěte přímo pod okno. Uvidíte, že ne vždy je nutné svítit naplno. A když už svítíte, používejte LED žárovky, které jsou úspornější.

3) šetřete vodou – nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Buď používejte myčku (naplněnou a zapnutou na vhodný cyklus) nebo myjte v zašpuntovaném dřezu. Ekologické tablety do myčky si snadno vytvoříte doma z jedlé sody, prací sody a kyseliny citronové. 

4) uklízejte s ekologickými prostředky – nekupujte čistící prostředky plné chemie. Na trhu jsou už dnes k dostání i ekologické varianty, ale nemusíte kupovat ani ty. Bohatě si vystačíte s tím, co máte doma: ocet, jedlá soda, kyselina citronová, citron a přírodní éterický olej. K tomu lahvičku s rozprašovačem, houbičku, hadřík a nic víc nepotřebujete.

domov

5) perte jen naplněnou pračku – nezapínejte poloprázdnou pračku (to samé platí i o myčce). A místo aviváže postačí pár kapek esenciálního vonného oleje.

6) používejte přírodní kosmetiku – v drogerii se zaměřte na přírodní kosmetiku. Je šetrnější jak k vaší pokožce, tak k planetě.

žena

7) místo vany se sprchujte – ušetříte tím spoustu vody. A když se na závěr osprchujete studenou, podpoříte tak svůj imunitní systém.

8) vařte ekologicky– naučte se pár triků efektivního a šetrného vaření. Během pečení využívejte zbytkové teplo, pečte víc plechů najednou, používejte správnou velikost plotýnky i hrnců.

9) místo auta jeďte na kole – kde to jde, šlápněte do pedálů. Nechte auto odpočívat a zlepšete si fyzičku.

10) při koupi spotřebiče sledujte energetickou třídu – při koupi jakéhokoliv spotřebiče sledujte štítek s energetickou třídou. Dobré je označení A+.