Jestliže dojde k úmrtí v rodině, není to šťastná událost. Odchod blízkého člověka, kterého jsme milovali a těšili se z jeho přítomnosti, nebývá snadné překonat, a jednoduché to nemáme ani ve chvíli, kdy získáme v dědictví byt v původním stavu. Takovéto události obvykle provází vyklízení bytových a sklepních prostor a alespoň částečná stavební či technická rekonstrukce.
Mnoho bytů v původním stavu mívá ještě elektroinstalaci v hliníku. Hliníkové vodiče tu sice ještě mohou sloužit, ale mohou také být zdrojem nebezpečných situací s ohledem na možný vznik požáru. Kupříkladu pokud nedotahujete šrouby ve svorkách a mezi svorkou a vodičem vznikne drobná mezera, může tu dojít ke vzniku elektrického oblouku, který zapálí hořlavé předměty v okolí. Dalším problémem je zpuchřelá a odlupující se izolace, která může v některém místě oba vodiče propojit a vznikne tu podobný jev, jako v nedotažených svorkách.
Hliníkové vodiče v zásuvkových okruzích byly koncipovány ve své době pro spotřebiče s nižším výkonem, a pokud do takového okruhu zapojíte výkonnější spotřebič, může se zásuvka přehřívat, což vyvolá obdobný problém – opět možný zkrat a požár. Nebezpečí požáru je tedy u hliníkových vedení poměrně značné a sčítá se tu víc vlivů. Právě proto je rozumné dohodnout se s elektrikářem z Prahy 9 na revizi a následné rekonstrukci elektroinstalace.
Jistou možností je ponechat prozatím světelné okruhy a vyměnit jen ty zásuvkové, neboť svítidla nebývají v takové zátěži a mohou ještě pár let sloužit, tedy za předpokladu, že je v pořádku izolace vodičů, že jsou pravidelně dotahovány šrouby ve svorkách, a že vodiče nejsou poškozené. Ale toto je vždy na zvážení hlavně z toho důvodu, že za pár let by do rekonstruovaného bytu zasáhla další rekonstrukce, frézování drážek pro kabely, vysekávání otvorů pro vypínače a rozvodné krabice.