Ač si to neuvědomujeme, i naše zahrada je svého druhu ekosystémem. Žije v něm mnoho nejrůznějších druhů rostlin, ale i živočichů, od drobného hmyzu přes hlodavce až například po ježky. V dnešní době pak víme, že je dobré jejich počet co nejvíce zvyšovat. Ale jak, když chceme, aby zároveň hezky vypadala? To totiž není jednoduché. Samozřejmě by se dalo říci, že nejlepší je nechat ji zkrátka ladem. Koneckonců, kdo by o tom věděl více, než příroda sama? Ona už se postará o to, aby zde bylo vše tak, jak má být. Ukazuje se však, že tomu tak není. Problémem jsou invazivní druhy, které daný prostor zcela ovládnou, vytlačí ty místní a nakonec tím biodiverzitu sníží. Je tedy jasné, že toto není cesta.
V první řadě je potřeba zasadit vhodnou travní směs. Ta by neměla být monokulturní, kdy bude mít pouze jeden či dva druhy, nýbrž by měla být naopak co nejbohatší. Důraz bychom pak neměli dávat na to, zda budou tyto traviny dobře vypadat, nýbrž na to, zda se do našich podmínek hodí, a zda jich je tam skutečně velké množství.
Dále také pomůže, pokud budeme dodržovat jistá pravidla, co se sekání týče. Neměli bychom totiž udržovat golfový trávník, avšak na druhou stranu není vhodné, aby byla naše zahrada zarostlým houštím. V podstatě ideální je sekat dvakrát či třikrát do roka, podle počasí, a sekat přibližně na výšku pět až deset centimetrů. Pamatujme, že fotbalový trávník rozhodně není pro přírodu ideální. S úbytkem hmyzu kvůli globálnímu oteplování pak dává také smysl použít například hmyzí hotely. Jen musíme počítat s tím, že se objeví i druhy, které moc rádi nevidíme, jako například vosy či dokonce sršni. I oni jsou však součástí přírody a mají v ní své místo. Nebezpeční jsou pouze ve velkém množství. Pokud je však na místě dostatečná biodiverzita, pak něco takového s největší pravděpodobností nehrozí.