Dnes si již život bez internetu nedokážeme pÅ™edstavit. DÃky chytrým mobilnÃm telefonům a dalÅ¡Ãm zaÅ™ÃzenÃm k nÄ›mu navÃc můžeme být pÅ™ipojeni bez nadsázky 24 hodin dennÄ›, pÅ™iÄemž navÃc vždy dostaneme upozornÄ›nÃ, pokud nám napÅ™Ãklad nÄ›kdo napÃÅ¡e e-mail Äi okomentuje pÅ™ÃspÄ›vek na sociálnÃch sÃtÃch. Nenà tedy divu, že mnoho z nás toho znaÄnÄ› využÃvá.
Â
Je samozÅ™ejmÄ› jasné, že chceme mÃt neustále pÅ™ehled o tom, co se dÄ›je, a internet je rozhodnÄ› nástrojem, který nám k tomu může velmi pomoci. Problém ovÅ¡em je, že i na nÄ›m může vzniknout závislost, a to mnohem snadnÄ›ji, než bychom oÄekávali. Proto je vhodné se zamyslet nad tÃm, zda je skuteÄnÄ› ideálnà mÃt internet neustále zapnutý.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je nutné si uvÄ›domit, jak to působà na naÅ¡i psychiku. A nynà nenà řeÄ o vlnách, které mobilnà telefon vysÃlá, nýbrž o tom, že v podstatÄ› neustále Äekáme, zda se nám neozve oznámenÃ. To ale znamená, že náš mozek je neustále ve stÅ™ehu a nemá v podstatÄ› možnost si pÅ™es den odpoÄinout. A to je nÄ›co, co mnoho lidà podceňuje, a je to jedna z pÅ™ÃÄin mnoha psychických problémů, se kterými se dnes setkáváme.
Â
Dále je tu fakt, že pÅ™i surfovánà po internetu, zejména pak sociálnÃch sÃtÃch, dostává náš mozek velké množstvà informacÃ, které musà zpracovat. To je také důvod, proÄ je napÅ™Ãklad projÞdÄ›nà Facebooku tak návykové. I zde to ale znamená, že náš mozek nemá žádnou volnou chvÃli. PÅ™itom si podobnÄ› jako kterýkoliv sval v naÅ¡em tÄ›le také potÅ™ebuje odpoÄinout.
Â
Â
Co tedy můžeme udÄ›lat? Jednou z možnostà je takzvaný „digitálnà detox“, kdy napÅ™Ãklad na vÃkend vypneme mobilnà telefon, nebo (pokud jej potÅ™ebujeme v pÅ™ÃpadÄ›, že nám nÄ›kdo bude volat) alespoň data. Tak si skuteÄnÄ› odpoÄineme a také se tak nauÄÃme, že i bez internetu se dá žÃt. A bÄ›hem běžného provozu pak platÃ, že vÅ¡eho s mÃrou – i pÅ™ipojenà k internetu.